Dozór techniczny dotyczący dźwigów i podestów ruchomych - Maszyny HDS

Dozór techniczny dotyczący dźwigów i podestów ruchomych

Dźwigi i podesty ruchome to jedne z urządzeń podlegających dozorowi technicznemu. Mówimy tu przede wszystkim o naprawach i modernizacji sprzętu. Te czynności najlepiej wykonać po szczegółowym przeglądzie konserwacyjnym, gdzie wówczas mamy pewność, że maszyna stanie się w pełni sprawna i nie będzie zagrażać bezpieczeństwu wszystkich pracowników.

Za przykład mogą nam posłużyć dźwigi i zawieszane na nich podesty. Z racji możliwości ich przemieszczania się bardzo ważną kwestią jest stworzenie warunków bezpieczeństwa dla osób pracujących na tych maszynach, jak i robotników znajdujących się w ich pobliżu. Przegląd konserwacyjny żurawie sprawdza pod kątem stanu technicznego i nie do pomyślenia jest aby maszyna taka pracowała z choćby małą usterkę, która przecież może stać się przyczyną większego defektu i wypadku.

Podobnie rzecz się ma w przypadku podestów ruchomych. Taki element platformy roboczej również może być przedmiotem usterki, tym bardziej, że często mówimy tu o maszynie przejezdnej, która musi być dokładnie sprawdzona. Przegląd konserwacyjny podesty ruchome bada zanim te zostaną wdrożone do pracy. Jeżeli są one uszkodzone to należy taką rampę wymienić na sprawną. Oczywiście w tym przypadku przewidziana jest także naprawa podestów ruchomych, jak również ewentualna ingerencja techniczna w cały pojazd. Konserwacji w tym przypadku nie mogą dokonać sami pracownicy, jeżeli nie posiadają specjalnych uprawnień do tego typu kontroli.

Więcej na dzwignice.pl

Written by Kierownik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *