Maszyny pomocne w robotach budowlanych - Maszyny HDS

Maszyny pomocne w robotach budowlanych

  1. Maszyny pomocne w robotach budowlanych

Maszyny budowlane są niezastąpionym elementem każdego placu budowy – bez nich nie jest możliwe prowadzenie nawet podstawowych prac związanych m.in. z przygotowaniem fundamentów lub na przykład montażem niektórych elementów. Nieocenione są one również w transporcie – np. dźwigi HDS, czyli hydrauliczny dźwig samochodowy – powszechnie stosowany w transporcie materiałów budowlanych, kruszywa, elementów kamiennych i tak dalej.

Gdzie są powszechnie stosowane maszyny budowlane?

Praktycznie wszędzie – obecnie transport elementów wielkogabarytowych jest tak powszechny, że spotkanie różnego rodzaju dźwigów, transporterów, koparek i innych maszyn budowlanych jest bardzo łatwe. Warto wiedzieć o tym, że tego rodzaju maszyn może obsługiwać wyłącznie certyfikowany operator HDS, który w celu obsługi tego rodzaju urządzeń przeszedł odpowiednie szkolenia, zdał egzamin, uzyskał certyfikat oraz może się wylegitymować zaświadczeniem o bardzo dobrym stanie zdrowia – w niektórych maszynach również pośrednio psychicznego.

Obsługa maszyn budowlanych


Jak już wspomniano na początku, nie każda osoba może obsługiwać maszyny budowlane – dla niektórych szczególnych maszyn, np. koparek powyżej 4t istnieje konieczność dodatkowego odbycia badań psychofizycznych, które pozwolą na obsługę tego rodzaju sprzętu. Warto przy tym zorientować się dokładnie, jak wyglądają rozwiązania oferowane współcześnie na rynku maszyn budowlanych oraz pracowników. Nie każdy kierowca ciężarówki sprawdzi się w obsłudze koparki lub np. dźwigu samonośnego. Warto mieć na uwadze to, aby operator wykonujący prace na naszej posesji miał aktualne certyfikaty oraz uprawnienia do pracy ze sprzętem budowlanym. Tylko to gwarantuje bezpieczeństwo.

Written by Kierownik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *