Zawód - operator maszyn budowlanych - Maszyny HDS

Zawód – operator maszyn budowlanych

Budownictwo to jedna z dziedzin, w której nastąpił znaczny rozwój i postęp techniczny w ciągu ostatnich lat. I chociaż coraz więcej młodych ludzi znajduje zatrudnienie w tym resorcie, to ciągle jeszcze na wielu stanowiskach brakuje wykwalifikowanych fachowców.

Praca operatora maszyn budowlanych.

operator maszyny budowlanej

Operator maszyny budowlanej jest coraz bardziej opłacalnym zawodem na który popyt jest zawsze.

Wśród licznych ofert pracy często pojawiają się propozycje dla operatorów maszyn budowlanych, na przykład wózków widłowych czy suwnic budowlanych.
Praca zarówno operatora suwnic, jak i wózków widłowych polega na obsługiwaniu sprzętu, dzięki któremu możliwe jest podnoszenie i przenoszenie ciężkich towarów.
I tak operator suwnicy budowlanej ma za zadanie przesuwanie ładunków w pionie i poziomie. Dokonuje tego przy pomocy podwieszonego do wciągarki lub wciągnika urządzenia chwytającego, które pozwala na bardzo precyzyjne manipulowanie ładunkiem.

Jak zostać operatorem suwnicy budowlanej?

Aby zostać operatorem suwnicy budowlanej trzeba spełnić pewne wymagania dla operatorów. Są to przede wszystkim posiadanie odpowiednich kwalifikacji, badania lekarskie, zaświadczenie kwalifikacyjne wydane przez Urząd Dozoru Technicznego i niezbędne szkolenia, np. szkolenie bhp.

Zdobycie kwalifikacji nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy ukończyć kurs trwający kilka dni (32 godziny zajęć) i zdać egzamin na uprawnienia w zakresie obsługi suwnic z napędem mechanicznym. Kursy operatorskie na suwnice dostarczają wiedzy dotyczącej przepisów o dozorze technicznym, ogólnych wiadomości o dźwignicach, ich działaniu i obsłudze oraz zasad bhp.

Warunkiem dostania się na taki kurs jest ukończenie 18 lat i miesięczna praktyka przy obsłudze suwnic.

Po ukończeniu szkolenia słuchacze przystępują do egzaminu (teoretycznego i praktycznego). I gdy wynik egzaminu jest pozytywny, otrzymują świadectwo oraz wcześniej wspomniane zaświadczenie kwalifikacyjne do obsługi tzw. urządzeń transportu bliskiego. Warto wiedzieć, że prowadząc kursy szkoleniowcy kładą szczególny nacisk na takie przygotowanie, by każdy uczestnik bez problemu mógł zdać egzaminy.

Written by Kierownik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *